Rasy

Lew miniaturka

lew miniaturka

Domowy króliczek to naprawdę bardzo słodkie zwierzątko. Jest ciekawski i czuły, kocha pieszczoty i przytulanie. Trzeba także pamiętać, że jest to osobnik o silnej woli. Jeśli zastanawiasz się, jakiego króliczka wybrać, warto wziąć pod uwagę miniaturki, a pośród nich rasę lewek – sympatycznego zwierzaka z bujną grzywą. Dowiedz się, dlaczego skradł niejedno serce.

Królik lew – charakterystyka

Królik lewek zalicza się do rasy królików miniaturowych. Cechą szczególną jest bujna, puszysta grzywa. Zwykle waży około 1,6 kg, będąc jednocześnie znacznie lżejszym niż królik holenderski. Został wyhodowany w Belgii w wyniku poszukiwań rasy, która jest prosta w utrzymaniu i hodowli. Jest połączeniem belgijskiego karła miniaturowego i angory. Angora jest rasą trudną dla hodowców, ponieważ usuwanie kołtunów z futra zazwyczaj połączone było z koniecznością ich wycięcia, aby króliczek nie odczuwał bólu. Rozczesywanie nie przynosiło pożądanych rezultatów.

Królik lew ma małą głowę, której cały obwód i broda są otoczone grzywą. Wyróżnia się również dobrze rozwiniętym pyskiem i zaokrąglonym ciałkiem. Kości lewka są niezwykle delikatne, a grzbiet puszysty, zakończony pędzelkowym ogonem. Ponadto cechują go smukłe kształty i wyjątkowe ubarwienie.

Lew miniaturka ma krótkie, gładkie futerko. Grzywa jest choć puszysta, jest stosunkowo prosta w pielęgnacji. Podczas kilku pierwszych miesięcy życia często ciężko jest ocenić czy ma się królika lwa miniaturkę, czy angorę. Różnica uwidacznia się dopiero około 4-6 miesiąca życia królika.

Lew miniaturka – co jest niezbędne w jego hodowli?

Wielu uważa, że króliki są łatwe w hodowli oraz utrzymaniu, ale tak nie jest. Króliki mają swoje potrzeby, które muszą spełnić ich opiekunowie, aby odpowiednio o nie zadbać i umożliwić im prawidłowy rozwój. Co przyda się, gdy zdecydujemy się na królika lewka jako domowego zwierzaka?

Jest kilka rzeczy, które z pewnością będą potrzebne. Przede wszystkim klatka – choć lewki są małe, ich klatka powinna być odpowiednio duża – najlepiej wybrać taką, która ma co najmniej 100 cm długości. Nie musi być zbyt wysoka, ponieważ lewki nie umieją się wspinać, ale jej dno powinno być jak największe.

W klatce powinny znaleźć się miski na pokarm, poidełko na wodę i stojaki na siano. Niezwykle przydatne dla małych królików lwów są domki – dostępne w niezwykle szerokiej gamie kształtów. Ze względów bezpieczeństwa naszego króliczka najlepsze będą drewniane, które wytrzymają obgryzanie przez królika, nie raniąc jego pyska.

Pamiętaj, że w klatce musi znaleźć się również kuweta, z której króliczek będzie mógł korzystać. Najlepszym wyborem jest tutaj kuweta narożna, dzięki której można oszczędzić miejsce w klatce. Należy także pamiętać, aby na jej dnie wysypać żwirek z granulatu drzewnego lub wióry, które nie zranią króliczka.

Co jedzą króliki lwy?

Podstawową dietą królika lwa jest siano – tak jak każdego innego gatunku. Musi mieć do niego ciągły dostę, ponieważ stanowi ono źródło niezbędnych witamin oraz włókien. Siano pozwala również króliczkowi na ścieranie zębów i gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie jego układu pokarmowego.

Oprócz siana królikom można podawać świeże lub suszone zioła. Są one bogate w wiele składników odżywczych. Jako przysmaki można dawać warzywa i owoce, ale należy pamiętać, że nie są to główne składniki karmy dla królików. Nie powinny stanowić więcej niż 15% tego, co lewek zjada.

Lew miniaturka – odpowiedni dla dzieci i dorosłych

Lewki to króliki, nie tylko piękne, ale i najwierniejsze towarzyszki, tak jak królik kalifornijski. Należy pamiętać, że z natury nie za bardzo lubią przebywać na rękach, ale gdy są obok nas, chętnie poddadzą się czułym pieszczotom i głaskaniu.

Lewki są ciekawskie, urocze i towarzyskie. Uwielbiają bawić się ze swoim właścicielem na podłodze lub szukać schowanych smakołyków. Tunele, zabawki do żucia, a nawet specjalnie zaprojektowane place zabaw świetne sprawdzą się dla tej rasy królików. Jeżeli nie masz możliwości kupienia gotowego placu zabaw, możesz stworzyć go samodzielnie np. z kartonów, a tunele z kartonów tudzież wikliny.

Królik lew – czy tylko do klatki?

Jeśli zdecydowałeś się na kupno królika, musisz pamiętać, że ważna jest nie tylko dobrze wyposażona klatka, odpowiednia karma i Twoja miłość. Króliki lewki potrzebują codziennego wybiegu. Bardzo ważne jest, aby twój pupil czuł się komfortowo. Możliwość swobodnego skakania jest dla niego bardzo istotna. Zamknięty w klatce, jest nieszczęśliwy. Zarówno kości, jak i jego ogólna kondycja nie mogą się w niej dobrze rozwijać.

Autorka

Moje artykuły

Cześć! Jestem Paula Lewandowska i uwielbiam wszystko, co związane ze zwierzętami. Interesuję się zarówno pupilami domowymi, jak i dzikimi bestiami - po prostu kocham cały zwierzęcy świat! Ciągle chcę się uczyć nowych rzeczy o naszych futrzastych, pierzastych i łuskowatych przyjaciołach, więc jeśli też jesteś ciekaw zwierząt, na pewno się dogadamy.