Rasy

Angora miniaturka

angora miniaturka

Miniaturowa angora cechuje się grubym i długim futerkiem. Ma zjawiskowy wygląd, którym podbija serca wielu miłośników tych małych pupili. Jest to mniejsza wersja klasycznej Angory. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej rasie, zanim kupisz swojego króliczka!

Wygląd

Angora miniaturka to króliki rozpoznawalne za sprawą swojego unikalnego wyglądu. Doszło do tego, że wiele osób nazywa każdą długowłosą rasę królika angorą. Ich waga zazwyczaj waha się od 800-1200 gramów, a ich ciała są delikatne i filigranowe. Mają małe pyszczki i sterczące, krótkie uszka. Uwagę przyciąga też ich pokaźną okrywa włosowa, która może występować w wielu odmianach. Jej długość może osiągać spore rozmiary, optycznie powiększając króliczka.

Sprawdź, jak wygląda królik kalifornijski!

Charakter rasy

Nie tylko wygląd angor miniaturowych przyciąga uwagę tak wielu osób. To bardzo radosne, przyjazne i pozytywnie nastawione do życia króliki. Jak większość przedstawicieli swojego gatunku, nie będą zbyt odważne (przynajmniej na początku), więc trzeba to wziąć pod uwagę przy zakupie nowego pupila. Najlepiej będą się czuły z innym królikiem jako kumplem – zapewni im to rozrywkę i dobre samopoczucie, kiedy opiekun będzie poza domem.

Poznaj charakter królika holenderskiego!

Pielęgnacja

Pielęgnacja jest w przypadku tej rasy niezbędna. Długie i gęste włosy mają tendencję do plątania się i tworzenia kołtunów. Króliczki nie mają fizycznej możliwości czyszczenia własnego futerka, dlatego muszą być pielęgnowane przez swoich właścicieli. Każdego dnia należy przynajmniej raz wyczesać sierść pupila. Wystarczy, że choć raz zapomnisz o pielęgnacji, a kolejnego dnia napotkasz kołtun, którego nie będzie można usunąć, a próby jego rozczesania będą dla króliczka bardzo bolesne. W takim przypadku lepiej jest obciąć go nożyczkami, zachowując przy tym bardzo dużą ostrożność. Warto też pamiętać, że ilość sierści ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, więc nie należy umieszczać klatki dla miniaturowej angory w pobliżu kaloryferów ani mocno ogrzewać domu.

Hodowla

Zarówno rasa miniaturowa, jak i pełnowymiarowe angory są podatne na problemy trawienne. Ważne jest, aby być świadomym wszelkich objawów z tym związanych i natychmiast szukać pomocy medycznej, jeśli Twój króliczek doświadcza czegoś niepokojącego. Aby zapobiec problemom z żołądkiem, dobrym pomysłem jest utrzymanie odpowiedniej diety. Najlepszym sposobem na zapewnienie swojemu pupilowi prawidłowego trawienia jest dostarczanie dużych ilości świeżego pokarmu i wody. W dodatku, trzeba zwrócić uwagę na podawane owoce i warzywa – nie wszystkie z nich tych mogą być spożywane przez króliki. Należy unikać m.in. fasoli, cytrusów i kapusty. Nie można też karmić królika jedzeniem z rodzinnego stołu – ciasteczkami, chlebem czy, jogurtem, ponieważ może być to tragiczne w skutkach. Uzupełnienie diety angory stanowi granulat dla królika. Ważne, aby wybrać ten o wysokiej jakości.

Aby uchronić królika przed chorobami zakaźnymi, kluczowe jest zachowanie czystości w otoczeniu Twojego pupila. Po powrocie ze spacerów upewnij się, że w sierści nie ukryły się kleszcze. Angora miniaturka, którą otoczysz dobrą opieką może żyć nawet do 10 lat.

Może zainteresować Cię również: Rasy królików miniaturek.

Autorka

Moje artykuły

Cześć! Jestem Paula Lewandowska i uwielbiam wszystko, co związane ze zwierzętami. Interesuję się zarówno pupilami domowymi, jak i dzikimi bestiami - po prostu kocham cały zwierzęcy świat! Ciągle chcę się uczyć nowych rzeczy o naszych futrzastych, pierzastych i łuskowatych przyjaciołach, więc jeśli też jesteś ciekaw zwierząt, na pewno się dogadamy.