Rasy

Królik miniaturka rasy

krolik miniaturka rasy

Króliki miniaturowe są mniejszymi wersjami klasycznych odmian królików Są łatwe w hodowli i znane są ze swoich przyjaznych osobowości i uroczego wyglądu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie rasy tych małych futrzaków są najbardziej popularne!

Rasy królików miniaturek

W Polsce króliki miniaturowe i karłowate są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Istnieje ponad sto różnych ras, co sprawia, że nie sposób wymienić wszystkich. Z tego powodu skupimy się na tych najczęściej spotykanych. Każda rasa różni się wielkością i rodzajem futra – między innymi jego długością i kolorem.

Oto najpopularniejsze rasy królików miniaturowych:

  • lew miniaturka,
  • angora miniaturka,
  • królik kalifornijski,
  • karzełek Teddy,
  • królik holenderski,
  • baranek miniaturka (inaczej królik mini lop),
  • mini rex,
  • hotot,
  • królik polish.

Lew miniaturka

Lew miniaturka to jedna z najmłodszych ras królików. Wyróżnia go bujna „lwia” grzywa, od której rasa wzięła swoją nazwę. Posiada również tzw. pędzelek na końcu długiego ogona. Jest waży średnio 1,1 – 1,5 kg i ma stosunkowo małe uszy.

Angora miniaturka

Króliki Angora są popularne ze względu na piękne, długie futro – trzeba je regularnie szczotkować, a nawet strzyc. Istnieje kilka odmian kolorystycznych tych królików, a ich waga wynosi zazwyczaj około 1,5 kg. Angora to bardzo przyjazne i potulne zwierzę. Ma jednak tendencję do problemów z trawieniem – dlatego należy szczególnie uważać na sposób ich żywienia.

Królik kalifornijski

Ten biały futrzak ma charakterystyczną ciemną plamką na środku pyszczka oraz ciemne uszy. Może urosnąć nawet do 5,5 kg, co jak na miniaturkę jest całkiem sporą wagą! Kalifornijski królik nie jest zbyt odważny i może nawet ugryźć swojego właściciela w momencie strachu. Mimo to, zazwyczaj jest spokojny.

Karzełek Teddy

Teddy znany jest również jako królik perski pluszowy. Posiada długie, ale łatwe w utrzymaniu futro. Nie wymaga strzyżenia, a jedynie regularnego szczotkowania. Teddy ma zazwyczaj ciemne oczy, ale mogą być one również niebieskie. Jego waga powinna wynosić od 0,8 do 1,7 kg.

Królik holenderski

Jest to królik przyjacielski, który cechuje się dwubarwnym umaszczeniem. Ma biały przód z trójkątem na pyszczku, natomiast tył jest czarny lub szarawy, ale zawsze jednolity. Na tylnych łapkach królika holenderskiego widoczne są „skarpetki”. Może on osiągnąć wagę do 2,4 kg.

Baranek miniaturka

Jedną z cech charakterystycznych tego królika są długie, delikatne uszy. Jego waga nie powinna przekraczać 2 kg. Charakter mini lop jest bardzo żywy i przyjazny. Królik ten ma wiele odmian, takich jak baranek kaszmirowy czy rex. Może mieć zarówno długą, jak i krótką sierść.

Mini rex

To jedna z najpopularniejszych ras królików. Jego popularność wynika z doskonałego usposobienia i niezwykle miękkiej, niemal jedwabistej sierści. Mini rex waży około 1 do 2 kilogramów i ma dość duże, postawione uszy. Rasa ta charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością kolorystyczną. Ma też duże pokłady odwagi – lubi eksplorować mieszkanie.

Hotot

To z kolei jedna z najrzadszych ras króliczków miniaturowych. Główną cechą Hotota jest jego wygląd – zawsze jest biały, a jego oczy mają czarną obwódkę, co daje wrażenie wyjątkowo dużych oczu. Waga tego królika wynosi około 2 kg. Jego uszy są średniej długości o zaokrąglonych końcach. Z charakteru jest otwarty, odważny i przyjazny.

Królik polish

Polski królik? Nie popełnijcie błędu. Nie należy tłumaczyć tej nazwy dosłownie! Jest to królik brytyjski powstały z krzyżówki wariantu holenderskiego i himalajskiego. Polish waży około 1,1-1,5 kg i występuje głównie w odmianie albinoskiej z czerwonymi oczami. Popularne są też niebieskookie osobniki. Jest to królik o małych uszach i krótkiej sierści. To niezwykle pogodne i radosne zwierzę.

Autorka

Moje artykuły

Cześć! Jestem Paula Lewandowska i uwielbiam wszystko, co związane ze zwierzętami. Interesuję się zarówno pupilami domowymi, jak i dzikimi bestiami - po prostu kocham cały zwierzęcy świat! Ciągle chcę się uczyć nowych rzeczy o naszych futrzastych, pierzastych i łuskowatych przyjaciołach, więc jeśli też jesteś ciekaw zwierząt, na pewno się dogadamy.