Rasy

Królik mini lop

krolik mini lop

Mini Lop to najpopularniejsza rasa królików w Polsce. Są urocze i przyjazne, dlatego często wybierane są jako pierwsze zwierzątko dla dzieci. Ich popularność przekłada się również na dużą ilość hodowli królików. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy baranek miniaturka to dobry wybór na domowego pupila!

Może zainteresować Cię także: Królik miniaturka – rasy.

Mini lop – charakter i osobowość

Nazwa tej rasy doskonale oddaje jej osobowość. Właściciele często mówią, że ich pupil jest łagodny jak baranek. Choć zwierzęta te są nieco niezdarne, cechuje je figlarność i miłość do zabawy. Urocze i kochające zwierzęta zazwyczaj same decydują o tym, czy chcą się bawić – jeśli królik uzna, że czas na przerwę, żadna siła nie przekona go, że jest inaczej. Jest to ważne, szczególnie jeśli zwierzak trafi do domu z dziećmi – to doskonała okazja, by w praktyce uczyć je empatii i szacunku dla innych istot.

Choć króliki znane są ze swojego przyjaznego i spokojnego charakteru, warto pamiętać, że to wciąż zwierzęta – a ten gatunek jest z natury płochliwy i nieufny. Aby zachęcić króliki do budowania relacji, musisz działać spokojnie i dać im przestrzeń, w której będą mogły czuć się bezpiecznie.

Baranek, jak każdy inny królik, nie lubi częstych zmian, hałasu i trzymania na rękach. Zdecydowanie lepiej będzie mu na podłodze. Swoją bardziej towarzyską stronę pokaże, gdy poczuje się bezpiecznie.

Dla kogo jest baranek miniaturka?

Królik baranek to dobra rasa dla początkujących miłośników futrzaków. Nie wymaga skomplikowanych rytuałów pielęgnacyjnych, jest przyjazny i może być doskonałym towarzyszem. Wystarczy zaangażowanie w poznanie jego potrzeb, by wspólnie z nim spędzić nawet 12 lat!

Królik mini lop dla dziecka

Baranek to częste marzenie małych dzieci. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy może on wieść szczęśliwe życie z dzieckiem. Kupowanie króliczka tylko ze względu na prośbę dziecka może być jednak ryzykowne. Ostatecznie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzęciem zawsze spada na rodzica, nawet jeśli jedynie nadzoruje on działania dziecka. Dlatego to przede wszystkim osoba dorosła powinna zadać sobie pytanie, czy również chciałby zaprosić do swojego gospodarstwa domowego królika.

Królik mini lop to jedna z większych miniaturowych ras, ale mimo wszystko jest to zwierzę delikatne i łatwo je skrzywdzić. Dlatego relacja dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych) i królika powinna być kontrolowana przez dorosłych. Posiadanie pupila uczy dzieci wrażliwości, empatii i szacunku dla żywych istot, ale dorośli muszą stworzyć środowisko, w którym ta nauka nie będzie odbywać się kosztem zwierzęcia.

Królik baranek i inne zwierzęta

W roli pupila najczęściej występują psy i koty – a życie królika z nimi pod jednym dachem może być obarczone wyzwaniami. Jeśli masz już kota lub psa, charakter Twojego królika i jego rasa zadecydują o powodzeniu wprowadzenia do rodziny nowego futrzanego domownika. Ogólnie rzecz biorąc, większe będą szanse na spokojne życie, jeśli masz psa o wyciszonym instynkcie łowieckim (m.in. mops, shih-tzu czy buldog francuski) lub zrównoważonego kota.

Z drugiej strony możliwe jest szczęśliwe wspólne życie królika i psa w typie aportera (labrador, golden retriever). Będzie to wymagało więcej pracy od opiekuna, czasu i nadzoru nad ich kontaktem.

Znacznie większa szansa na pogodzenie różnych cech i potrzeb będzie wtedy, gdy zwierzęta będą młode. Jednoczesne wychowywanie szczeniaka i małego króliczka z pewnością stanowi wyzwanie, ale zdecydowanie ułatwi relacje międzygatunkowe.

W przypadku innych zwierząt, jak chomiki, ptaki czy kawie domowe, nie istnieją przeciwwskazania do budowania stada zróżnicowanego gatunkowo. Należy jednak pamiętać, że karmienie chomika pokarmem dla królika lub królika pokarmem dla ptaka nie jest najlepszym pomysłem. Choć te trzy gatunki przepadają za sianem, ich potrzeby żywieniowe bardzo się różnią.

Zdrowie królika baranka

Króliki to delikatne stworzenia. Poza typowymi dla królików zapaleniami uszu, rasa ta nie cierpi na żadne szczególne choroby.

Większość ich problemów zdrowotnych jest wynikiem złej diety i braku ruchu. Do prawidłowego ścierania zębów królik potrzebuje w swojej diecie dużej ilości siana oraz ziół w pożywieniu. Odpowiedzialny właściciel nie będzie karmił królika ludzkim, przetworzonym jedzeniem – może ono spowodować poważne zaburzenia trawienia i dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Do niegroźnych, ale mimo to bardzo częstych problemów należą podrażnione oczy i zapalenie spojówek powstałe w wyniku drobnych urazów mechanicznych, np. zadrapania sianem. Choroby te zwykle udaje się wyleczyć z pomocą lekarza weterynarii.

Niestety króliki często padają ofiarą nowotworów układu rozrodczego, które występują po piątym roku życia. Dlatego lekarze weterynarii zalecają kastrację w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania. Zabieg ten wpływa pozytywnie nie tylko na kontrolę wielkości domowego stada królików, ale także na długość życia królików.

Koniecznie zaszczep swojego królika na poważne choroby, w tym na myksomatozę, chorobę krwotoczną królików i RHD2. Wszystkie te choroby są śmiertelne. Dobrze pielęgnowany królik żyje około 12 lat.

Żywienie – najlepsza karma dla królika baranka

Podstawowym składnikiem diety królika jest siano, które powinno stanowić 80% pożywienia. Pomaga ono utrzymać zęby w czystości, a żołądek w dobrej kondycji. Ważne jest, aby wybierać siano wysokiej jakości – powinno być świeże, pachnące i codziennie zmieniane. Stare siano, które uległo zabrudzeniu lub przemoczeniu nie nadaje się do spożycia i nie będzie stanowiło zdrowego posiłku.

Oprócz sianka, konieczne są też zioła i nasiona, które stanowią dla królika doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych. Jeśli nie czujesz się na siłach, by komponować posiłki najlepiej odpowiadające potrzebom Twojego królika, zaopatrz się w gotowe mieszanki ziołowych pokarmów.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest odpowiednia karma dla królików. Karma powinna być produktem ekstrudowanym, który w każdej granulce dostarcza taką samą, zbilansowaną porcję mikro i makroelementów.

Pielęgnacja królika baranka

Mini lop jest mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację. Zaleca się czesanie go raz w tygodniu lub używanie furminatora. Baranki są często spotykane w odmianach krótkowłosych, dla których podstawowym celem czesania jest usunięcie martwego włosa i zminimalizowanie występowania linienia.

Duże klapnięte uszy to charakterystyczna cecha baranka. Choć są urocze, wymagają codziennej pielęgnacji. Utrudniają dostęp powietrza do kanału słuchowego, dlatego zmiany koloru, nieprzyjemny zapach lub wydzielina w obrębie ucha są powodem do wizyty u weterynarza. Nie zaleca się samodzielnego ich czyszczenia.

Aby Twój królik był zdrowy, musisz utrzymywać w dobrym stanie także jego zęby. Ich kondycja zależy głównie od diety, więc jeśli zauważysz, że rosną zbyt szybko, dodaj więcej siana do posiłków oraz zapewnij więcej zabawek do gryzienia swojemu pupilowi. Skonsultuj się z weterynarzem, aby potwierdzić, że te podstawowe środki będą wystarczające.

Nie należy kąpać królika. Zazwyczaj same dbają o swoje futro. Wyjątkowo można to zrobić po zaleceniu weterynarza w przypadku choroby dermatologicznej. W razie potrzeby brudne futro można wyczyścić miejscowo.

Królik baranek (mini lop) – opis rasy

Baranki ważą od 1,5 do 1,9 kg. Maja masywny i zwarty korpus, a całe ich  ciało jest umięśnione i proporcjonalne. Głowa jest z kolei ściśle osadzona na ramionach. 

Charakterystyczną częścią rasy są uszy, które zgodnie z wzorem powinny być osadzone na czubku głowy i pionowo spadać po obu stronach głowy. Nogi natomiast muszą być krótkie i o prostej budowie.

Sierść królików mini lop ma zwykle średnią długość, jest gruba i gęsta. Może występować w maści:

  • czarnej,
  • szarej,
  • żółtej,
  • niebieskiej,
  • srokatej
  • białej,
  • rudej,
  • szynszylowatej,
  • madagaskarowatej,
  • Hawana.

Ile kosztuje królik baranek?

Królik mini lop może kosztować od 150 do 500 zł. Tak duża rozpiętość cenowa wynika z jakości hodowli. W przypadku królików rodowodowych cena zawsze będzie wyższa. Udokumentowane pochodzenie to jednak nie wszystko – króliki z dobrych, domowych hodowli będą odpowiednio socjalizowane, a często także przyzwyczajone do psów, kotów i dzieci. Królik z dobrej hodowli powinien być również odrobaczony i zaszczepiony.

Autorka

Moje artykuły

Cześć! Jestem Paula Lewandowska i uwielbiam wszystko, co związane ze zwierzętami. Interesuję się zarówno pupilami domowymi, jak i dzikimi bestiami - po prostu kocham cały zwierzęcy świat! Ciągle chcę się uczyć nowych rzeczy o naszych futrzastych, pierzastych i łuskowatych przyjaciołach, więc jeśli też jesteś ciekaw zwierząt, na pewno się dogadamy.