Króliki

Królik kalifornijski

krolik kalifornijski

Królik kalifornijski to średniej wielkości zwierzę pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Znany jest głównie ze swojego umaszczenia. Jest dość pospolitym zwierzakiem domowym. Przy tym chętnie wybieranym przez prawdziwych miłośników tego gatunku. Sprawdź, co wyróżnia tę rasę i dlaczego króliki kalifornijskie są wyjątkowe.

Historia rasy królika kalifornijskiego

Królik kalifornijski powstał w wyniku skomplikowanej krzyżówki królika białego nowozelandzkiego, królika himalajskiego oraz królika szynszyla. Przyczynił się do tego hodowca z Ameryki – J. West. Z powyższych krzyżówek wyłonił królika cechującego się specyficznym umaszczeniem. Z racji stanu, w jakim go wyhodował, czyli Kalifornii, wzięła się nazwa tego zwierzaka.

Wygląd królika kalifornijskiego

Kalifornijski królik to średniej wielkości zwierzę o harmonijnym ciele. Tułów przypomina walec i jest umięśniony. Opiera się na mocnych kończynach. Zaokrąglone uszy sterczą, są prawidłowo owłosione i zbytnio nie rozchodzą się u góry. Mogą dorosnąć nawet do 11,5 cm. Jeżeli są dłuższe niż 13,5 cm, to stanowią znaczną wadę.

Ogon królika kalifornijskiego powinien być krótki i przyległy do ciała tak jak u królika holenderskiego. Głowa i szyja krótkie. Dopuszczalne jest podgardle – małe i równe.

Pokrycie włosowe jest długości 3 cm, gęste i elastyczne.

Wyraźnie widoczne jest ubarwienie uszu, łap, ogona i maski na pyszczku królika. Co istotne – maska nie powinna dosięgać do oczu. Te z kolei mają czerwony kolor, a pazurki – czarny bądź brązowy.

W jakich odmianach barwnych występuje królik kalifornijski?

Wyróżnia się dwie odmiany barwne tej rasy:

  1. Królika kalifornijskiego czarnego ze śnieżnobiałą pokrywą włosową. Łapki, ogon, uszy i nos są czarne. O wadzie mówi się wtedy, gdy zamiast czarnego mają kolor brązowy.
  2. Królika kalifornijskiego hawana – śnieżnobiałego, z czekoladową maską, łapkami, uszami i ogonem. Wada to odcienie jasne oraz rude zamiast brązu.

U obu odmian królików kalifornijskich kolor łapek sięga do nadgarstka, a kolor tylnych nóg do stawu skokowego. Na białych częściach ciała nie mogą pojawić się kolorowe włosy i odwrotnie, na kolorowych częściach ciała nie mogą pojawić się białe włosy.

Jakie usposobienie i charakter posiadają króliki kalifornijskie?

Króliki kalifornijskie są przyjazne, więc często żyją w domach, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi. Do tego są bardzo wrażliwe, z wyostrzonym zmysłem wzroku i słuchu, przez co są mocno narażone na przebodźcowanie. Nie są polecane dla małych dzieci, które są hałaśliwe i zbyt energiczne. Intensywne, za niskie dźwięki oraz ogrom bodźców wzrokowych niesamowicie męczą króliki kalifornijskie, więc nawet najbardziej przyjazne mogą zacząć drapać, a nawet gryźć z powodu frustracji.

Jeśli hodujesz króliki kalifornijskie, będą one twoimi towarzyszami, nawet bardzo łagodnymi, gdy zadbasz odpowiednio o ich komfort i spokojne środowisko. Nie lubią być podnoszone i trzymane, ale lubią być głaskane. Podobnie z resztą jak lew miniaturka.

Długość życia królika kalifornijskiego

Życie królika kalifornijskiego zależy tak naprawdę od jego przeznaczenia. Niestety ze względu na szybkie tempo wzrostu, trafiają na ubój i giną, gdy ich zdolność reprodukcyjna spada. Dzieje się to najczęściej w wieku 4-5 lat. Królik kalifornijski jako zwierzę domowe może dożyć nawet do 10 lat.

Jaka jest cena królika kalifornijskiego?

Króliki kalifornijskie kosztują od 20 do 25 złotych za jednego osobnika. Cena nie zależy od tego, czy królik jest samcem, czy samicą, ale od ich rodowodu. Króliki z rodowodowymi rodzicami są droższe. Cena waha się wtedy od 80 do 140 złotych za sztukę.

Podstawa żywienia królika kalifornijskiego

Głównym składnikiem diety królika kalifornijskiego jest siano i powinno stanowić 80% codziennych posiłków. W celu uzupełnienia witamin i makroelementów należy podawać kwiaty chabrów, melisę, babkę, pięciornik oraz liście maliny.

Króliki kalifornijskie lubią też gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych. Jednakże taka karma nie ściera im zębów. Ponadto muszą mieć zapewniony ciągły, nieograniczony dostęp do wody.

Jak wygląda hodowla królików kalifornijskich?

Królik kalifornijski dojrzewa bardzo szybko, bo już między 4. a 6. miesiącem życia. Okres ciąży trwa tylko około miesiąca. W jednym miocie króliki kalifornijskie mają średnio 6 młodych. Uważane są za łatwe w hodowli, dzięki czemu początkujący hodowca także sobie z nimi poradzi.

Króliki mogą być trzymane w domu lub na zewnątrz w specjalnych kojcach. Hodując królika w domu, nie ograniczaj jego przestrzeni tylko do kojca. Duży wybieg na zewnątrz lub całkowicie swobodne życie w domu będzie dla niego najlepsze.

Pielęgnacja królika kalifornijskiego

Jeśli chodzi o pielęgnację, to należy je karmić w sposób zrównoważony, dostarczając w diecie nieco twarde gałązki krzewów i zioła, które ułatwią naturalne ścieranie zębów. Ponadto raz na tydzień można również pomóc królikom utrzymać zdrowe futro, wyczesując długi włos. W ten sposób hodowca zminimalizuje ilość włosów zjadanych przez królika w trakcie samopielęgnacji.

Systematycznie przyglądaj się oczom, uszom i pazurom. Przy cotygodniowym przeglądzie sprawdź również odbyt. Długi włos może utknąć w odchodach i moczu i spowodować jego zatkanie. Oczyść odbyt ciepłą wodą. Nigdy nie kąp całego królika, ponieważ spowoduje to u niego stres.