Rasy

Karzełek teddy

karzelek teddy

Króliczki miniaturowe to przyjazne domowe zwierzęta, które podbiły serca wielu ludzi. Ogromne zainteresowanie nimi sprawiło, że powstało wiele różnych ras, każda o innym temperamencie i wielkości. Ostatnio największą popularnością cieszą się króliki karłowate. Jednym z najbardziej znanych małych króliczków jest karzełek teddy. Przeczytaj artykuł i poznaj jego wyjątkowe cechy!

Karzełek teddy – wygląd

Teddy to typowy karzełek. Jest to jedna z najmniejszych rak królików, której osobniki osiągają od 800 do 1700 gramów wagi. Ich wielkość natomiast nie przekracza 20-30 cm. Jego ciało jest krótkie, krępe i walcowate. Karzełek teddy ma małą głowę i szerokie czoło, a kończyny dość krótkie i delikatne. Uszy króliczka tej rasy są zaokrąglone o bujnym owłosieniu – osiągają długość do 6,3 cm. Oczy przyjaznego zajęczaka są wypukłe i duże. Szczególną uwagę przykuwa jednak jego sierść, która jest gęsta i długa nawet na 10 cm. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest także bujna grzywa. Istnieje wiele odmianach umaszczenia karzełków teddy. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny w ich przypadku.

Sprawdź, jak wygląda angora miniaturka!

Karzełek teddy – pochodzenie

Pochodzenie karzełka teddy nie jest dokładnie znane. Powszechnie uznaje się, że rasa pochodzi z Europy Zachodniej i powstała w wyniku krzyżówek różnych miniaturowych odmian królików z rasą Angora. Podejrzewa się, że w jej rozwoju miał udział także dziki królik (brodaty), którego zasługą jest bujna broda u karzełka. Małe rozmiary natomiast są rezultatem mutacji genetycznej w obrębie genu HMGA2.

Karzełek teddy to rasa stosunkowo nowa, której większość organizacji hodowlanych nie uznaje. W niektórych krajach (np. Niemczech) funkcjonują kluby zrzeszające fanów tej rasy.

Przeczytaj także: Królik miniaturka rasy.

Karzełek teddy – charakter

Karzełki są znane jako przyjazne i miłe pupile. Są z natury ciekawskie, figlarne i towarzyskie. Wesołe i łagodne w obyciu króliczki nie wykazują skłonności do zachowań agresywnych. Lubią spędzać czas z opiekunem, łatwo się uczą i silnie przywiązują się do ludzi. Lubią pieszczoty, jednak należy zachować dużą delikatność ze względu na ich niewielkie rozmiary i wątłą budowę. Karzełek teddy będzie świetnym towarzyszem dla dzieci, jednak raczej dla tych starszych i pod czujnym okiem osób dorosłych. Nie jest to dobrym wybór dla kilkuletnich maluchów, ponieważ nieumyślnie mogą zrobić małemu króliczkowi krzywdę.

Karzełek teddy – opieka

Karzełki Teddy są dość łatwe w opiece. Ich potrzeby są dość podobne do innych małych królików. Mimo że są malutkie, potrzebują dużo miejsca do biegania i zabawy. Klatka dla osobnika tej rasy powinna mieć co najmniej 60 cm długości, 45 cm szerokości i 35 cm wysokości. Zdecydowanie lepiej jednak postawić na większe wymiary, ponieważ w klatce nie może zabraknąć urozmaiceń w postaci kuwety, paśnika, domku, kryjówek, pojemników na pokarm i wodę oraz  akcesoriów wypoczynkowych.

Aby Twój futrzasty pupil był zdrowy i piękny, szczególnie ważne jest dbanie o jego futerko. Nie wymaga ono strzyżenia, ale przynajmniej dwa razy w tygodniu trzeba starannie wyczesać je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami i szczotką z delikatnym włosiem. Produkty tego typu możesz znaleźć wśród akcesoriów dla psa i kota. Jeśli futro królika staje się splątane, musisz usunąć kołtuny i filc za pomocą nożyczek. Podczas linienia, może być konieczne codzienne szczotkowanie sierści królika, aby zmniejszyć ilość martwych włosów w futrze. Długie królicze futerko łatwo się brudzi. Dlatego koniecznie należy umieścić w klatce ściółkę, która  będzie odznaczać się bardzo dobrymi właściwościami absorpcyjnymi. Musisz pamiętać także o systematycznym przycinaniu pazurów. Do tego zabiegu możesz wykorzystać obcinaczki przeznaczone dla kotów. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w tej kwestii, lepiej poprosić o pomoc weterynarza.

Karzełki teddy są bardzo wrażliwe na ekstremalne warunki pogodowe. Dlatego nigdy nie powinny być wystawione bezpośrednio na działanie słońca. Należy mieć to na uwadze przy ustalaniu lokalizacji klatki swojego pupila. Ten typ królika najlepiej czuje się w stabilnych warunkach, dlatego nie powinien być zabierany na wycieczki do ogrodu.

Gdy wypuszczasz królika z klatki, musisz przygotować mu bezpieczne warunki. Teddy ze względu na swoją kruchą budowę jest szczególnie narażony na urazy. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas podnoszenia i dotykania go. Unikaj gwałtownych ruchów i chroń swojego małego przyjaciela przed upadkami z wysokości.

Karzełek teddy – żywienie

Teddy nie wymaga specjalistycznej diety. Jedzą podobnie, jak inne rasy, np. królik mini lop. Ich pokarm powinien składać się w 70-80% z siana o wysokiej jakości. Dodatkowo należy włączyć do diety swojego pupila różne warzywa, zioła i owoce. Konieczna będzie także odpowiednia porcja suchej, gotowej karmy dla królików.

Karmienie małego króliczka musi być bardzo precyzyjne, jeśli chodzi o dozowanie. Ilość pokarmu, którą należy mu podawać zależy od jego wagi. Porcje powinny być nieco zmniejszone w stosunku do tych, zalecanych dla przeciętnego królika miniaturki. Ważne jest również, aby nie były one zbyt duże. Dla karzełka teddy polecany jest pokarm w formie małych granulek. Większe przysmaki warto przed podaniem podzielić na mniejsze fragmenty.

Kolejną ważną kwestią w przypadku tej rasy jest konieczność podawanie przysmaków, które umożliwiają ścieranie zębów. Króliczki teddy są bardzo podatne na problemy stomatologiczne, dlatego należy regularnie podawać im twardy i włóknisty pokarm (np. gałązki). Innym dobrym pomysłem jest podawanie im specjalnie skomponowanej karmy z formułą dentystyczną.

Karzełek teddy – choroby

Karzełki teddy są szczególnie narażone na kilka problemów zdrowotnych. Najczęstszą dolegliwością dotykającą królika tej rasy są choroby zębów. Ze względu na różnice w budowie trzewioczaszki, górna szczęka jest często zdeformowana, a zęby są źle ustawione. Powoduje to, że zęby nie stykają się podczas jedzenia i nie ścierają się prawidłowo. Z kolei przerośnięte utrudniają jedzenie i powodują duży ból. Karzełek teddy dotknięty wadą zgryzu powinien być pod stałą opieką dentystyczną, a także mieć regularnie przycinane zęby przez lekarza weterynarii.

Innym częstym problemem u tych królików są bezoary. Podczas czyszczenia gęstego futra królik połyka dużo włosów, które w jego przewodzie pokarmowym mogą zamienić się w kulki futra. Królik z bezoarami cierpi na utratę apetytu, jest ospały, ma powiększony żołądek. Takie objawy wymagają natychmiastowej opieki weterynaryjnej. Zapobiegawczo na to schorzenie działa dieta obfitująca we włókno, systematyczne wyczesywanie sierści oraz regularna aktywność fizyczna.

Króliki karłowate mogą miewać także problemy z oddychaniem, które są powiązane ze specyficzną budową trzewioczaszki. Podobnie jak inne rasy, karzełek teddy ma także tendencję do zachorowania na myksomatozę, kokcydiozę czy doświadczania problemów jelitowych.

Króliczki tej rasy żyją średnio 6-10 lat. Niektórzy twierdzą, że przy zapewnieniu dobrych warunków mogą żyć nawet nieco dłużej.

Autorka

Moje artykuły

Cześć! Jestem Paula Lewandowska i uwielbiam wszystko, co związane ze zwierzętami. Interesuję się zarówno pupilami domowymi, jak i dzikimi bestiami - po prostu kocham cały zwierzęcy świat! Ciągle chcę się uczyć nowych rzeczy o naszych futrzastych, pierzastych i łuskowatych przyjaciołach, więc jeśli też jesteś ciekaw zwierząt, na pewno się dogadamy.