Mastify to psy stróżujące, które są dobrze przystosowane do trudnych warunków pogodowych. Są świetnymi towarzyszami i szybko nawiązują więź ze swoimi właścicielami. Należy jednak pamiętać, że mastify to duże psy. Ich waga może przekraczać 70 kg! Ich opiekun musi być więc dobrze przygotowany do dbania o potrzeby takiego zwierzęcia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej rasie psów!
Opis rasy
Mastif tybetański to rasa psów o masywnej, potężnej budowie. Są to bardzo duże psy, a ich wysokość wynosi około 66 cm w kłębie, z kolei waga to około 73 kg. Samice zwykle są nieco mniejsze – mają 61 cm wzrostu i ważą około 34-54 kg. Wygląd rasy cechuje się dużą głową, klapniętymi uszami i oczami średniej wielkości w kolorze brązowym. Ogon mastifa jest długi i zakrzywiony nad zadem.
Mastify tybetańskie mają silne kończyny, które wykorzystują do swobodnego i pewnego poruszania się. Ich grube futro i gęsty podszerstek sprawiają, że są szczególnie odporne na niskie temperatury. Na głowie mają dodatkową ochronę w postaci długiej grzywy, która jest szczególnie gęsta u samców.
Przedstawiciele tej rasy występują w różnych umaszczeniach: czarnym, podpalanym czarnym, błękitnej oraz i błękitnym podpalanym. Rude osobniki nazywa się potocznie mastifami tybetańskimi czerwonymi. Tak zwane podpalenia to nic innego jak jasne plamy, które występują np. nad oczami, na klatce piersiowej i kończynach.
Mastif tybetański – charakter
Mastify tybetańskie mają silny charakter i są z natury pewny siebie. To zwierzęta opanowane i spokojne, które łatwo przywiązują się do swojego właściciela i nie lubią zmian, dlatego ważne jest, aby zapewnić im stabilizację. Rasa ta może być nieufna w stosunku do obcych.
Mastif tybetański jest rasą stróżującą. Można go zostawić samego w ogrodzie na wiele godzin, a będzie przy tym swoje najważniejsze zadanie, jakim jest pilnowanie domu. Należy jednak pamiętać, że potrzebuje on również uwagi ze strony właściciela, mimo nie okazać własnych uczuć. Jednak decyzja o tym, jak długo powinna trwać czułość, należy zazwyczaj do psa.
Mastif tybetański – usposobienie
Kiedy pies wyczuwa niebezpieczeństwo, może głośno szczekać. Dla wielu właścicieli jest to zaleta, ponieważ zwierzę sygnalizuje w ten sposób obecność obcej osoby. Ten pies nie jest przeznaczony do życia w małym mieszkaniu. Najlepszym środowiskiem dla niego jest dom z dużym podwórkiem, ale musi być również wyprowadzany na smyczy w nieznane miejsca. Jego jedynym terenem nie może być jednak tylko ogór. Musi przebywać w gronie rodziny i mieć kontakt ze wszystkimi jej członkami.
Ponadto mastify rasy tybetańskiej są bardzo uparte i wymagają konsekwentnego, doświadczonego właściciela. Rasa ta nie nadaje się dla osób początkujących, które po raz pierwszy wychowują psa. Co ważniejsze, właściciele mastifów muszą być świadomi, jak ważna jest wzajemna relacja i dbanie o potrzeby tak dużego psa. Psy te nie są zalecane jako zwierzęta domowe dla rodzin z małymi dziećmi. Zanim będą miały one kontakt z najmłodszymi, bardzo ważne jest, aby psy przeszły właściwą socjalizację, gdy są jeszcze szczeniakami. Chcesz poznać także inne rasy owczarków? Przeczytaj artykuł na temat border collie!
Ile kosztują mastify tybetańskie?
Cena mastifa tybetańskiego zależy od hodowcy. Szczeniak z renomowanej hodowli, który nie kwalifikuje się do wystaw, kosztuje zwykle około 3000 zł lub więcej. Cena może być znacznie wyższa, jeśli chcemy kupić szczeniaka na wystawy.
→→→ Sprawdź też, ile kosztuje owczarek belgijski!
Ważne jest, aby pamiętać, że cena szczeniaka to nie tylko koszty hodowli. Obejmuje ona również wydatki na opiekę nad psią matką w ciągu całego jej życia, w tym żywność i wizyty weterynaryjne, a także czas zainwestowany w wychowanie i socjalizację szczeniąt. Wybierając sprawdzonego i profesjonalnego hodowcę, wiesz, że Twoje zwierzę będzie nie tylko wyglądać zgodnie z wzorcem rasy, ale także zachowywać się w odpowiedni sposób.