Czy królik to gryzoń

50 sec read

czy królik do gryzoń

Te małe, futrzaste zwierzątka hoduje w domach bardzo dużo osób. Towarzyszą ludziom od dawna i często można spotkać się ze stwierdzeniem, że króliki to gryzonie. Jest ono jednak błędne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego! 

Dlaczego królik nie jest gryzoniem?

Króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Należą do rodziny zającowatych. Od gryzoni króliki odróżnia także sposób spożywania pokarmów. Te pierwsze wykonują tylko ruchy żuchwą w przód i w tył, natomiast króliki – ruchy okrężne. 

Kolejną rzeczą jest także brak możliwości trzymania jedzenia w przednich łapkach, co gryzonie robią bez problemu. Podzielona górna warga to kolejna cecha, która odróżnia króliki. Podczas, gdy gryzonie mogą pochwalić się tylko jedną parą siekaczy górnych (jak inne ssaki), tak zajęczaki mają aż dwie pary w szczęce.

Ostatnią istotną różnicą jest sposób trawienia pokarmu. Króliki robią to w dwóch etapach, zjadając własne specjalne odchody (cekotrofia), w celu odzyskania większości składników odżywczych utraconych podczas trawienia. Gryzonie również jedzą swoje własne odchody, ale nie mają one specjalnych właściwości.

Jeśli interesuje Cię temat zającowatych, koniecznie sprawdź nasz artykuł Królik miniaturka – rasy. Dowiesz się z niego między innymi co cechuje królika mini lop.

Zwierzęta domowe

petfair
4 min czytania