Chomik chiński

4 min czytania

chomik chiński

Chomik chiński to jedno z najczęściej wybieranych zwierząt do hodowli domowej, które w Polsce jest dość popularne. Ten mały gryzoń jest niezwykle przyjazny i inteligentny. Przy tym bardzo łatwo przyzwyczaja się do obcowania z ludźmi. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda, co je, jak go oswoić i na co najczęściej choruje. Przeczytaj, jakie warunki musisz mu zapewnić w domu, by czuł się jak najbardziej komfortowo.

Wygląd chomika chińskiego

Chomik chiński zalicza się do ras chomików charakteryzujących się specyficzną wielkością i wzorem na umaszczeniu. Jest małym osobnikiem ważącym zazwyczaj od 30 do 45 gramów. Jego ciało przybiera walcowaty kształt, zwieńczony nieowłosionym, długim ogonem o długości około 3 cm. Ma pięć palców na tylnych łapach i cztery na przednich, przy czym piąty palec został zredukowany. Ponadto łapki są także nieowłosione.

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego gatunku jest futro, które charakteryzuje się ciemnym pasem biegnącym wzdłuż grzbietu od głowy. Dorosłe chomiki chińskie mają miękkie, dość gęste, ale nie puszyste brązowe futerko. Brzuch zaś jest w kolorze białym.

Młody chomik chiński w ciągu zaledwie dwóch tygodni obrasta futrem, które na początku jest w kolorze szarym.

Niepowtarzalność tej rasy chomika dotyczy lokalizacji gruczołów, których wydzielina zaznacza terytorium chomika. Gruczoły te położone są po obu stronach ciała, a nie w brzuchu jak w przypadku innych chomików.

Określić płeć chomika chińskiego można dopiero po ukończeniu przez niego 8 tygodnia życia. Po tym czasie można mieć pewność w tej kwestii. Samiec ma dobrze rozwinięte jądra oraz jest większy od samicy.

Chomiki chińskie, tak jak chomik campbella, nie są długowieczne. Ich długość życia wynosi zaledwie 2 do 3 lat. Właściwie zadbane mogą żyć nawet do 4 lat.

Chomiki chińskie nie są tak powszechne, jak inne rodzaje, więc są droższe. Cena to około 100 złotych za jednego osobnika.

Pożywienie chomika chińskiego

Aby Twój chomik chiński był zdrowy, musi być karmiony zbilansowanymi posiłkami bazującymi głównie na ziarnach, ziołach (pszenica, owies, kukurydza + nasiona słonecznika i dyni) i małych bezkręgowcach, czyli pokarmem pomagającym mu szlifować stale rosnące zęby. 

Chomiki chińskie to jedne z najmniejszych wśród karłowatych chomików. Wybierając gotowy pokarm, zwróć uwagę, czy jest on stworzony również dla małych osobników.

Świetnym rozwiązaniem dla właścicieli chomików chińskich jest karmienie ich gotową mieszanką, która zapewni niezbędne wartości pokarmowe. Miłym dodatkiem do diety są minimalne ilości warzyw oraz owoców. Możesz im podać m.in.: marchewkę, rzodkiewkę i natkę pietruszki.

Dieta chomika chińskiego powinna zawierać umiarkowaną ilość owoców, takich jak jabłka, gruszki i banany. Nie zaleca się przekarmiania chomika, ponieważ może to spowodować cukrzycę, otyłość i problemy z trawieniem.

W jaki sposób najlepiej oswoić chomika rasy chińskiej?

Nie jest łatwo zaaklimatyzować chomika chińskiego w nowym domu, ale nie jest to też bardzo trudne. Przede wszystkim trzeba dać mu czas, spokój i nie dostarczać dodatkowego stresu, wyciągając siłą z klatki. Podobnie proces oswajania przebiega przy hodowli chomika dżungarskiego.

Ważne jest, aby obserwować chomika chińskiego pod kątem jakichkolwiek oznak choroby (m.in. apatia, biegunka czy brak apetytu). Jeśli wydaje się zdrowy, możesz otworzyć klatkę i zachęcić go do jej opuszczenia smakołykami. Oczywiście na początku chomik chiński nie będzie tym szczególny zainteresowany i zadowolony, ale z czasem przyzwyczai się do Twojejj obecności i z radością pójdzie na spacer po pokoju lub wdrapie się na rękę.

Chomik chiński jest wrażliwy, delikatny i kruchy. Nie jest więc to najlepsze zwierzątko dla małych dzieci. Jego wybieg najlepiej, by był ograniczony tylko do jednego pomieszczenia w domu. Chomik chiński jest mały, więc niestety szybko stracisz go z oczu, dlatego powinieneś podjąć dodatkowe środki ostrożności. Podczas spaceru zawsze zostawiaj uchylone drzwi klatki. Dzięki temu może on swobodnie wrócić, aby zjeść, skorzystać z toalety lub po prostu odpocząć. 

Chomik chiński – jaka klatka i wyposażenie będą niezbędne?

Najlepiej, by klatka dla chomika chińskiego miała powierzchnię o wymiarach 80 cm x 50 cm i osiągałz wysokość do 30 cm. Wyższa klatka może okazać się niebezpieczna, pomimo iż chomik chiński, ma doskonale rozwinięty zmysł wysokości, biorąc pod uwagę inne gatunki.

Podstawa klatki musi dobrze wypełniona ściółką, ponieważ chomiki uwielbiają robić tunele. Niewskazane są drewniane wióry. Oprócz kopania tuneli chomik chiński jest bardzo aktywny, wspina się po prętach, które muszą być gęsto umieszczone dla wygody i przede wszystkim bezpieczeństwa.

Do standardowego wyposażenia każdej klatki dla chomików należą miski na suchą oraz mokrą karmę, a także niewielka miska do picia. Najlepiej ceramiczna, która jest stabilna, a przy tym bardzo prosta w utrzymaniu w czystości. Jako typ wspinacza, chomik chiński potrzebuje w klatce także gałęzi do tejże aktywności. Warto pomyśleć o wyposażeniu klatki w kołowrotek z jednolitego materiału, nieposiadający prętów i mający co najmniej 20 cm średnicy. Kołowrotek sprawdzi się także w przypadku chomika syryjskiego.

Na co najczęściej choruje chomik chiński?

Najczęściej chomiki chińskie dotykają choroby mające związek z nieprawidłową pielęgnacją, niewłaściwym żywieniem oraz złymi warunkami życia. Do chorób, na które zapadają zazwyczaj zalicza się:

  • biegunka powodowana jest podawaniem niewłaściwego jedzenia (nieświeżego, za bardzo mokrego), na co metabolizm chomika chińskiego szybko reaguje. Biegunka może być także wynikiem stresu, który objawia się w różny sposób, np. zwierzę zostało narażone na niepotrzebne kąpiele, nagłą zmianę diety lub nieprzyjemne środowisko w klatce (musi być w niej utrzymywana stała temperatura 20-21 stopni Celsjusza, powinno być cicho i spokojnie). Gdy chomik chiński jest zestresowany, może zmagać się z silną biegunkę, będącą wynikiem dolegliwości zwanej chorobą mokrego ogonka
  • choroby dróg oddechowych oraz przeziębienia będące skutkiem niepotrzebnych kąpieli tudzież narażenie chomika na wilgoć czy przeciągi
  • ektoparazytoza, która może się uwidocznić, gdy pojawi się nowe zwierzę zarażone ektopasożytem. Chomik chiński może również zarazić się nią również przez ściółkę, w której został przeniesiony pasożyt
  • grzybica spowodowana złą higieną ściółki i brakiem systematycznej dezynfekcji klatki, a zwłaszcza kuwety
  • infekcje oczu, które są spowodowane zakurzonym podłożem
  • nużyca, która występuje, gdy spada odporność chomika. Nużeniec aktywuje się w mieszkach włosowych
  • zaparcia wynikające z niedoboru wody

Rasy chomików

petfair
2 min czytania

Chomik syryjski 

petfair
4 min czytania

Chomik dżungarski 

petfair
5 min czytania